Ragbi, Fischetti Japonya'ya meydan okuyor: “Çok hızlılar, İtalya kaslarını gösterecek”

amazing

New member
Geçtiğimiz hafta Tonga maçında, doğrudan rakibi 1,5 kentalden daha ağır bir canavardı: Ben Tameifuna. Daha doğrusu, 152 kilogram: Ondan 40 kilo fazla. Birkaç dakikalık oyundan sonra, ilk scrum emri verildi. Herkes takım arkadaşlarına sıkıca bağlandı, şimdi ikisi yüz yüzeydi: «Ona kötü bir şekilde baktım, ona söyledim: Bugün olmaz dostum». Bugün olmaz dostum. Hakem, Azzurri lehine bir pozisyon verdi. Milli takımın sol direği ve Zebre'nin sol ayağı olan, “Fischio” (Instagram'da “Cubo Medusa”) olarak bilinen Danilo Fischetti'nin yüzünde memnun bir sırıtma vardı. «Hemen üstünlüğü ele geçireceğimiz hissine kapıldım». İkinci scrumda, Tonga yerden kaldırıldı, neredeyse bacaklarını havaya tekmelemek zorunda kaldı. Bir hafta önce, Fischio başka bir mücadeleyi kazanmıştı: 130 kilo kaslı bir Samoalı dal parçası olan Marco Fepulea'i ile.

Rugby, İtalya Pazar günü Japonya sınavına giriyor: Quesada 4 değişiklik

19 Temmuz 2024

«Japon hızlı, kompakt: onları önceden tahmin etmeliyiz»

Birkaç saat önce, Ange Capuozzo'nun taşıdığı hoparlörden son ses İtalyan müzikleri çalınırken, kapalı ve gösterişli stadyumun çimlerinde (şu an 17.000 bilet satıldı) kaptanın koşusu gerçekleşti: Ricchi e Poveri'den Sarà perché ti amo, Claudia Mori'den Non succederà più. Yarın Sapporo Dome'da Yaz Serisinin son test maçı (İtalya saatiyle 07:00, Sky Sport Arena'da canlı yayınlanacak) Fischetti, “sadece” 115 kilo ağırlığında olan Shuhei Takeuchi ile karşılaşacak: ancak rakip destek, tüm Japon forvet takımı gibi, ada devlerinden çok daha teknik, organize ve hareketli. «Çok hızlılar, kompaktlar: geçen hafta Georgia'yı zor durumda bıraktılar, dünyanın en zor scrumlarından biri. Çatışmayı önceden tahmin etmeye ve kendilerini çok aşağıda konumlandırmaya çalışacaklar. Onları alt etmemiz gerekecek, bu saniyenin kesirleri meselesi olacak: ancak kendimizi iyi konumlandırırsak, daha fazla kas ve ağırlığa güvenebiliriz». Her ragbi takımının başarısı temelden inşa edilir: tam olarak scrumdan.

Scrum, kaslar ve beyinler: «Seviye çok yüksek»

“Biz çok sıkı sıkıya bağlı bir grubuz. Genciz. 26 yaşındayım ve en çok görünenlerden biriyim. Rekabet var, çünkü herkes başlamak istiyor: ama aynı zamanda arkadaşlık, birlikte büyüme arzusu. Çok fazla spor salonu ve bilgisayarda çok fazla çalışma: bireysel teknik, takım çalışması, rakipler.” Genellikle, ağırlık seansından sonra aynı odada toplanırlar: ön saftaki üç kişi ve ikinci yarıda onları değiştirecek olanlar. “Rakiplerin özelliklerini inceliyoruz ve sonra paketin sorumlusu olan Andrea Moretti'ye – nasıl bağlantı kurulacağı, saygı gösterilmesi gereken zamanlar – önerilerde bulunuyoruz. Sonunda karar veren her zaman o oluyor.” Oval siperde kaslar temeldir. Beyin mi? Aynı şekilde. “Seviye çok yüksek, ayrıntılara takıntılı bir dikkat gerekiyor. Sonra psikolojik soru var.” Rakibe bakışlar, vücut dili. Yüz elli kilogramlık dev için yapılan neredeyse zorba benzeri ifade gibi. “Belki Tameifuna benim kim olduğumu bile bilmiyordu. Şöyle düşünmüş olmalı: Benim kilomla onu süpürebilirim. Ve sonra onu olabildiğince şüphelendirmek için sportmen bir şekilde davranmanız gerekir. Ben – diyelim ki – oldukça coşkulu bir adamım. Diğerleri, Simone Ferrari gibi, daha sessiz ve görünüşte sakinler: sizi nasıl korkutacaklarını da biliyorlar».

«Azzurri, arkadaştan daha fazlası: oval kardeşler»

Turdaki diğer İtalyan sol destek Mirco Spagnolo. «Genç, çok güçlü. Benim için sürekli bir uyarıcı: Spor salonunda ağırlık antrenmanımı bitirdiğimde hep onu düşünüyorum». Gülüyor. «Her seferinde yaklaşık on dakika daha 'pompalamak' için kalıyorum». Antrenör Quesada destekleyici ve hırslı çocuklardan oluşan bir grup yetiştiriyor. «Birçoğumuz ergenlik çağımızdan beri birlikteyiz: ben, Riccioni, Lamaro, Niccolò Cannone, Zanon, Zilocchi. Arkadaştan fazlası: kardeşler». Amaç? «Bir sonraki meydan okuma, her zaman. Kasım ayında 3 önemli test maçı olacak, ardından Altı Milletler (bu arada: ilkbaharda önümde Tuilagi ile itişen ve birlikte neredeyse 3 kental ağırlığında olan Atonio vardı, ancak Ruzza ve ben geri adım atmadık, tam tersine). İlerlemeye devam etmek istiyoruz. Hedef 2027 Dünya Kupası: Gerçekten önemli bir şey hedefliyoruz. Bunu başaracağımızdan eminim».