High Valley Books'ta, Brooklyn'deki bir apartman dairesindeki moda kitabevi

Barbie45

New member
Geçtiğimiz pazar günü, Bill Hall'un evinin kapı ziline cevap vermediği bir an bile geçmedi. Moda bilincine sahip Brooklynlilerden oluşan bir sırayı, vintage moda dergileri, Guy Bourdin ve Ron Jude'un fotoğraf kitapları ve Alman tasarım dergileriyle dolu güneşli oturma odasına girişinden geçirdi.

Buruşuk bir gömlek giyen ve burnunun üzerine şeffaf gözlük takan 60 yaşındaki Bay Hall, “Üç büyük kütüphane 1990'lı ve 2000'li yıllardan kalma The World of Interiors'ın 300 kopyasını aldı, ki bunları bulmak oldukça zor” dedi. , şık bir çifte ve yakındaki Eames kitaplığında bulunan dergileri işaret etti.

Bay Hall'un Greenpoint, Brooklyn'deki üç katlı bir bina olan evi aynı zamanda 50.000 ciltten fazla kitap, dergi ve kağıt inceliğinde ahşap kaplama desenleri ve kibrit kutusu boyutunda Lilliput koleksiyonu da dahil olmak üzere efemera içeren bir mağaza olan High Valley Books'a da ev sahipliği yapıyor. sözlükler. Mağaza, Bay Hall'un oturma odasının ve bodrum katının çoğunu kaplayan raflara göz atan moda tasarımcıları, fotoğrafçılar ve stilistler için bir ilham kaynağı ve arşiv araştırması haline geldi. (Eşi ve iki kızıyla birlikte üst katta yaşıyor.)

Ziyaretler yalnızca mağazanın sabit hattından veya Instagram DM üzerinden randevu alınarak yapılabilmektedir. İlk kez gelen ziyaretçilere mağaza gezdiriliyor ve Bay Hall, beğenilerine göre onları raflarda gezdiriyor. Ayrıca ilgilenen müşterilerin bulduklarıyla birlikte fotoğraflarını çekiyor ve sosyal medyada paylaşıyor.

Nadir bir duraklama sırasında, “Burada kimin olduğunu bilmek istiyorum” dedi. “Onların isimlerini öğrenmek, onları kapıda karşılamak ve insanları birbirleriyle tanıştırmak istiyorum.”

Bir tasarım firmasında marka stratejisti olan Rowan Thompson, endüstriyel tasarımcı olan erkek arkadaşı Wesley Chau ile birlikte uğradı.

Bayan Thompson, “Buraya gelmeye çalıştım ama Bill meşgul olduğunda ya da mağaza kapalı olduğunda hep buraya geliyorum” dedi. “Şansım yaver gitti ve dışarıda olduğum için içeri girip giremeyeceğimi öğrenmek için aradım. Buradaki koleksiyon benzersiz.”

Bay Hall'un tavsiyesi üzerine, Bayan Thompson'ı Bayan Kron'un biyografisinden alıntılarla eğlendiren gazeteci Joan Kron'un plastik cerrahinin baskısı tükenmiş öyküsü olan “Lift” kitabının bir kopyasıyla mağazadan ayrıldı.

Diğer düzenli müşteriler de yeni gelenlere göz gezdirerek dolaşıyordu. Fotoğrafçı ve yönetmen Bon Duke, 2020 yılında mağazaya katıldı. Bay Duke 1980'lerin dergilerinden birkaç portre fotoğraf kitabı seçerken “Bill ne aradığımı hemen anladı” dedi. “Eve her zaman bir şeylerle gidebilirim. Kitapsız ayrılmak bana tuhaf geliyor.”

Greenpoint mağazası High Valley Books'un ikinci lokasyonudur. Bay Hall, mağazayı 1999 yılında açtı ve ilk birkaç yıl boyunca Güney Williamsburg'da kumtaşından işletti. Mağazaya büyükannesinin Batı Massachusetts'teki çiftliğinin adını verdi ve kitap sevgisini ailesine bağladı.

“Annem ve babamın ikisi de harika okuyuculardı” dedi. “Her yerde kitap ve dergi vardı.”

1991 yılında, McGill Üniversitesi ve Massachusetts Üniversitesi'nden lisans dereceleri aldıktan sonra, Bay Hall'un Pratt'ta MFA derecesine başlaması planlandı. Ancak dönemin başlamasına birkaç hafta kala bu fikrinden vazgeçti ve The Strand kitabevinin sanat bölümünde işe girdi.

Birkaç yıl sonra, Strand'ın uzun süredir sanat departmanı başkanı ve aile dostu olan Richard Lilly, Bay Hall'u Yukarı Doğu Yakası'nda kullanılmış bir kitapçı olan Shaun Gunson ile tanıştırdı. Bay Gunson'un sağlığı, AIDS'ten kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle hızla kötüleşti ve Bay Hall, onun için küçük işler yapmaya, kitapların izini sürmeye ve belirli başlıklar aramaya başladı.

Gunson'ın sağlığı kötüleştikçe Hall'u tam zamanlı olarak işe almayı ve ona nadir moda ve tasarım kitaplarını nasıl arayacağını öğretmeyi teklif etti. Hall bunun hızlı ve önemli bir eğitim olduğunu hatırladı.

“AIDS krizi sırasında hızlı bir bilgi aktarımı yaşandı” diyor. “Onun için her şeyi hemen yapmak zorundaydım.”

Bay Gunson 1993 yılında öldü ve Bay Hall, başka bir kitapçı ve özel kütüphane küratörü olan Kinsey Marable'a satılmadan önce kalan koleksiyonun yönetimine yardım etti. Yeni evli Bay Hall, Bay Marable ile birkaç yıl çalıştıktan sonra Williamsburg'da bir mağaza açmaya karar verdi. O ve karısı, Peter Luger's Steakhouse'un köşesindeki kahverengi taştan yapılmış bir oturma odasına taşındılar ve Bay Hall, High Valley Books'u yemek odasından işletiyordu.

Mağazanın etkisi yıllar geçtikçe istikrarlı bir şekilde arttı. Balenciaga tasarımcılarının kişisel kütüphaneleri için High Valley'den kitap sipariş ettikleri biliniyor ve HommeGirls'den Thakoon Panichgul mağazayı birkaç kez ziyaret etti. Sosyal medya fenomeni Addison Rae, birkaç hafta önce Vanity Fair'in eski bir kopyasını almak için uğradı.

Çevrimiçi pazar yeri Adobea Adjei'yi birlikte işleten Patience Adobea ve Theresa Meriam, birkaç yıldır High Valley'e geliyorlar ve bu Pazar ikisi bodrum koridorlarını geziyorlardı.

Aynı zamanda bir arşivci olan Bayan Abodea, Alman tasarım dergisi Novum Nutzgraphik'in eski bir nüshasını elinde tutarken, “Grafik tasarımla ilgili bir kitap buldum, gözüme çarptı çünkü Afrika kuaför salonlarının fotoğrafları tanıdık geldi” diyor.

Pek çok satıcı gibi Hall da kitaplarını tam olarak nereden satın aldığını açıklamıyor. Yalnızca seyahat ederken kitapçılara gitmekten hâlâ hoşlandığını ve çoğunlukla uzun süredir müşterilerden irili ufaklı koleksiyonlar satın aldığını söyledi. Yaramaz bir gülümsemeyle daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Müşterilerine karşı o kadar çekingen değil, sattığı hemen hemen her kitabın kökeni hakkında bir sürü yorum sunuyor. Faturaları toplarken, her müşterinin bulduğu fiyattan memnun olmasını sağlıyor; fiyatlar High Valley'deki kitaplarda listelenmiyor, bu nedenle Bay Hall dijital bir veritabanına başvuruyor.

Bay Hall için High Valley'den bir kitap satın almak, neredeyse özel koleksiyonundan bir şey satın almak gibidir ve bu ona hâlâ keyif veren bir duygudur.

Bay Hall, “Bu kadar popüler olması ve gençlerin onu ne kadar sevmesi inanılmaz” dedi. “İşler iyi gittiğinde burası insanların buluşabileceği küçük bir salon gibidir. Bu harika.”