Bıttım ağaçları fıstık aşısı yapılarak ekonomiye kazandırıldı

alfilaria

Global Mod
Global Mod
Bıttım ağaçları fıstık aşısı yapılarak ekonomiye kazandırıldı
Belediyeden yapılan tanımlamaya göre, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kırsal alanlarda seçenek tarım ürünlerinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresinin desteğiyle hayata geçirilen proje sayesinde Çatak ilçesindeki Kato Dağı eteklerinde bağcıklı Atlıhan ve Dalbastı mahallerinde yaklaşık 10 1000 bıttım ağacı fıstık aşısı yapılarak ekonomiye kazandırıldı.

Ayrıca proje kapsamında iki mahalledeki 40 çiftçiye dahi ilkah, budama, ihtimam ve hastalıklarla mücadele alanında eğitimler verildi.

İlk hasadın yerde yıl yapılması planlanan fıstığın, bölgedeki vatandaşların geçim kaynaklarından akraba haline getirilmesi hedefleniyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yusuf Altun, iki yıl önce başlatılan menengiç ağaçlarını fıstığa tahvil çalışmalarının sürme ettiğini söyledi.

Bu yıl çalışmalara hız verdiklerini tamlayan Altun, şunları kaydetti:

“Bölgede 10 1000 civarında kol aşılandı. Geçtiğimiz yıl buradaki çiftçilerimize ilkah, budama, ihtimam ve hastalıklarla mücadele beyin verdik. Bu eğitimlerin akabinde çiftçilerimiz sertifika öncü. Bu yıl bile ilkah işlemlerine kesiksiz sürme ederek yıl içinde 3 bine yakın ağacımızı henüz aşıladık. Nihai hedefimiz bölgedeki ağaçları dönüştürerek, yakacak olmaktan kurtarmak ve toprak ekonomisine kazandırmaktır.”

Atlıhan Mahalle Muhtarı İdris Ertem, “Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle burada binlerce bıttım ağacı fıstığa dönüştürüldü. Bölgedeki ağaçlarının dönüştürülmesi projesi mahallemiz için son basamak önemlidir. İlk yıl önce dönüştürdüğümüz ağaçlarımızdan verim almaya başladık. İnşallah yerde sene iyi tek hasat bekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.